کومین زاد یدک

اخبار

چهارمین کنفرانس انرژی بادی ایران، در تاریخ‌های 29 و 30 تیرماه 1395، با حضور آقای مهندس چیت‌چیان، وزیر نیرو، دکتر صادق زاده، مدیرعامل سازمان انرژی های نو ایران (سانا) و ... در سالن کنفرانس وزارت نیرو برگزار گردید. از مهمترین عناوین پرداخته شده در این کنفرانس می‌توان به بررسی گذشته و آینده انرژی بادی ایران، نرخ‌های خرید تضمینی برق توسط دولت، سرمایه گذاری داخلی و خارجی در این بخش، برنامه ششم برای آینده نیروگاه‌های بادی کشور و تضامین و وثائق بانکی برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر، اشاره نمود. همچنین، نمایشگاه جانبی این کنفرانس با حضور شرکت‌های ایرانی و خارجی نیز برگزار گردید.برگزاری چهارمین کنفرانس انرژی بادی ایران با حضور وزیر نیرو و مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران

"نرخ خرید تضمینی برق نوسانات چندانی نخواهد داشت."

چهارمین کنفرانس انرژی بادی ایران، در تاریخ‌های 29 و 30 تیرماه 1395، با حضور آقای مهندس چیت‌چیان، وزیر نیرو، در سالن کنفرانس وزارت نیرو برگزار گردید. از مهمترین عناوین پرداخته شده در این کنفرانس میتوان به بررسی گذشته و آینده انرژی بادی ایران،نرخهای خرید تضمینی برق توسط دولت، سرمایه گذاری داخلی و خارجی در این بخش، برنامه ششم برای آینده نیروگاههای بادی کشور و تضامین و وثائق بانکی برای احداث نیروگاههای تجدیدپذیر، اشاره نمود. همچنین، نمایشگاه جانبی این کنفرانس با حضور شرکتهای ایرانی و خارجی نیز برگزار گردید.

در ابتدای روز نخست این کنفرانس، پس از سخنرانی دکتر دورعلی، رئیس کنفرانس، وزیر نیرو صحبتهای خود را درباره تحولات جهان در زمینه انرژی بادی در بازه زمانی خردادماه سال 94 (کنفرانس سوم) الی تیرماه 95 (کنفرانس چهارم)، آغاز نمود. وی قرارداد کاپ 21 و تعهد کشورها برای کاهش انتشار گاز کربن دی اکسید را از تحولات مهم برشمرد و گفت ایران به طور داوطلبانه متعهد شده است که تا سال 2030 میلادی، نسبت به احداث 7500 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر، اقدام نماید.

چیت چیان در بخش دیگری از صحبتهای خود به نرخهای تضمینی خرید برق و تغییر این نرخ در طول یک سال اشاره نمود. وی تصریح کرد قیمتهای خرید انرژی تجدیدپذیر منطقی و واقعی شده است تا شبکه و دولت متضرر نشوند. اما من‌بعد، تغییرات به این شکل نخواهد بود و برای هر تغییر از قبل برنامهریزی انجام خواهد شد. همچنین، ایشان به تعرفه جدید دولت مبنی بر خرید برق تجدیدپذیر از سرمایه گذاران تا 30% بالاتر از طرح مصوبه با توجه به میزان استفاده از تجهیزات تولید داخل، اشاره کرد. او در ادامه از قانون حمایت از صنعت برق در مجلس و حمایت دولت از سرمایهگذاران خارجی نیز سخن به میان آورد.

پس از سخنرانی وزیر نیرو، مدیرعامل انجمن علمی انرژی بادی اروپا درباره قیمت خرید برق تولیدی توربین بادی و میزان ظرفیت‌های نصب شده در قاره اروپا صحبت نمود. همچنین، ایشان به پایداری شبکه در مقیاسهای کوچک و بزرگ نیز اشاره کرد. در ادامه کنفرانس، دکتر صادق زاده، مدیر عامل سازمان انرژیهای نو ایران (سانا)، سخنرانی خود را آغاز نمود. او از نیروگاههای سوخت فسیلی سخن به میان آورد که در طول سال فقط 300 ساعت استفاده میشوند و عمدتاً از این نیروگاهها در فصل تابستان استفاده میگردد. این در حالی است که بازدهی نیروگاههای بادی و خورشیدی در این فصل 20 الی 30 درصد بیشتر از فصل زمستان میباشد. به علاوه عمر نیروگاههای سوختهای فسیلی حدود 5 سال و بازده آن 40 درصد میباشد.

مدیر عامل سانا از هدف دولت به منظور سوق دادن سرمایهگذاران به سمت احداث نیروگاه‌‌‌های با ظرفیت پایین (حدود 2.5 مگاوات) خبر داد و یکی از مشکلات موجود در این مسیر را تولید توربینهای بادی با ظرفیتهای بالا برشمرد. در این راستا، برق تولیدی نیروگاه توربین بادی زیر 50 مگاوات، 30 درصد گرانتر از ظرفیتهای بالاتر خریداری میگردد.

 

در ادامه فلاحتیان، معاون وزیر نیرو، صحبتهای صادق زاده را تأیید نمود و افزود نرخهای خرید تضمینی برق تجدیدپذیر نوسانات چندانی نخواهد داشت. وی ادامه داد باید تولید برق و انرژی به عهده بخش خصوصی و تنها خطوط انتقال بر عهده دولت باشد که در حال حاضر 55% به عهده بخش خصوصی است که به زودی این مقدار به 70% خواهد رسید. او با بررسی قیمت تمام شده برق تولیدی توربین بادی سخنرانی خود را خاتمه داد. آخرین سخنران صبح روز نخست این کنفرانس، دکتر اورعی، رئیس انجمن عملی انرژی بادی ایران، بود. ایشان با ارائه سخنرانی ادبی، به موارد و لوازم توسعه صنعت انرژیهای تجدیدپذیر پرداخت.

 

بخش بعد از ظهر روز اول این کنفرانس، با دو سخنرانی و یک نشست همراه بود. سخنران نخست، مدیرعامل انجمن انرژی بادی دانمارک، به بررسی آمار انرژی بادی در جهان، بررسی آمار مصرف انرژی در دانمارک، بررسی توربینهای بادی، میزان استفاده از انرژی بادی و سوختهای فسیلی در گذشته تا به امروز و روند تحول استفاده از منابع انرژی در دانمارک پرداخت. دیگر سخنران این بخش، رئیس انجمن انرژی بادی ترکیه، در سخنرانی خود به بررسی آمار استفاده انرژی بادی در جهان و ترکیه، تعرفههای خرید تضمینی برق در ترکیه، مراحل فرآیند نصب توربین بادی و همکاری بین ایران و ترکیه اشاره نمود.

نشست تخصصی، بخش پایانی روز نخست چهارمین کنفرانس انرژی بادی ایران بود. اعضای این نشست، مدیر بخش شرکت Goldwind، مدیر توسعه تجارت شرکت Lahmeyer International، مدیر عامل Knowledge Center Wind Turbine Material and Construction و مدیر عامل شرکت EP Global Energy بودند. موضوع این نشست "مشارکت بینالمللی در توسعه صنعت انرژی بادی کشور" بود. در این نشست به موضوعهای مالی و تضامین دولتی برای سرمایهگذاران خارجی پرداخته شد.

به عنوان نتیجه گیری از بحث، دکتر اورعی، گرداننده این نشست، سوالی مطرح نمود که با جوابهایی بحث برانگیزی از جانب اعضا مواجه شد. سوال دکتر اورعی این بود که در 12 ماه آینده، چند مگاوات توربین بادی در کشور ایران نصب خواهد شد. در پاسخ به این پرسش مدیر عامل شرکت EP Global Energy و مدیر بخش شرکت Goldwind عدد صفر و مدیر توسعه تجارت شرکت Lahmeyer International عدد 800 مگاوات و مدیر عامل Knowledge Center Wind Turbine Material and Construction عدد 200 مگاوات را پیش بینی کردند. پیش بینی دکتر اورعی نیز عددی مابین 100 تا 200 مگاوات بود. اعضای نشست در پایان این بخش، پاسخگوی سؤالات مردم بودند.

 

صبح روز دوم کنفرانس انرژی بادی ایران با نشست تخصصی آغاز شد. دکتر سیروس وطن خواه، دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی تجدیدپذیر، مهندس احمد کفاشی، رئیس امور انرژی سازمان مدیریت و برنامه ریزی و مهندس علیرضا دائمی، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو از اعضای این نشست بوده و حول موضوع "اهداف و مدلهای صنعت باد کشور" صحبت نمودند. از جمله مباحث بررسی شده در این نشست، ششمین برنامه توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بود. بر اساس این برنامه، در 5 سال آینده نصب نیروگاه انرژی تجدیدپذیر به ظرفیت مجموع 4970 مگاوات برنامه ریزی شده است.

 

در بخش بعدی سخنرانی معاون مدیرعامل شرکت Vestas، با بررسی اطلس بادی ایران، پتانسیل انرژی بادی ایران را خصوصاً در بخش شرقی کشور، بالا دانست. بعد از وی، مدیر بخش خاورمیانه شرکت Siemens Renewable Energy، پس از بررسی بازار و آمار مربوط به انرژی بادی ایران، به نکات مثبت و منفی سرمایه گذاری در ایران در زمینه انرژیهای تجدیدپذیر به ویژه انرژی بادی پرداخت.

آخرین سخنران صبح روز دوم کنفرانس، دکتر عباس ملکی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف، بود. وی مشکلات استفاده از انرژی بادی در ایران را عنوان و سیاست گذاریهای عمومی، اقتصادی و فناوری را بررسی نمود. همچنین، ملکی معتقد است کارهایی که در آن یارانه داده میشوند فعالیتهایی نیستند که بتوان در دراز مدت انجام داد. به همین منظور بهتر است به جای پرداخت یارانه در خرید قیمت توربینهای بادی، به سوختهای فسیلی مالیات تعلق گیرد و قیمت آن بالاتر رود.

بخش بعد از ظهر روز پایانی این کنفرانس، با نشست تخصصی با موضوع "فرصتها و چالشهای اقتصادی توسعه انرژی بادی کشور" آغاز گردید. خانم افسانه لک تبریزی، معاون مدیر کل اداره تأمین اعتبارات ارزی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، دکتر بهزاد آسایی، مدیرعامل شرکت آرین مهباد، اکبر ادیب فر، مدیرعامل شرکت تولید انرژیهای تجدیدپذیر مپنا، اصغر تاجیک، مدیر بخش انرژیهای تجدیدپذیر، زیمنس ایران، منصور فتحعلی، رئیس صندوق پژوهش و فناوری از اعضای حاضر در این نشست بودند. اعضای این نشست پس از بررسی اوضاع اقتصادی ایران و تسهیلات مالی نصب سیستمهای تجدیدپذیر، در رابطه با مشارکت بانکها و وثائق و تضامین بانکی به گفتگو پرداختند.

 

پس از پایان این بخش، اختتامیه کنفرانس برگزار گردید و از دست اندر کاران این کنفرانس تقدیر و تشکر شد.

 

 


برای دانلود نرخ خرید تضمینی برق تجدیدپذیر اینجا را کلیک کنید.
منبع: [1]
تیم خبری: شایان رزاقی، امیرستار هنردوست
عکاس: امیرستار هنردوست
تاریخ: 95/05/03

 


دیدگاه ها

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

دیدگاه خود را بنویسید