کومین زاد یدک

مقالات


انرژی بادی
 

می‌دانیم خورشید به زمین، به طور یکنواخت نمی‌تابد. همچنین ضریب جذب تابش، در همه نقاط سطح زمین یکسان نیست. این امر باعث می‌شود گرمای بازتاب شده از نقاط مختلف سطح زمین متفاوت باشد. از طرفی اجسام موجود در سطح زمین ظرفیت گرمایی مختلفی دارند، به همین علت مقدار گرمای جذب شده هنگام روز در نقاط سطح زمین یکسان نیست. گرمای ذخیره شده در زمین، هنگام شب آزاد و با هوای روی سطح زمین مبادله می‌شود. بنابراین، دمای هوای سطح زمین در همه نقاط برابر نمی‌باشد. اختلاف دما در جو باعث تغییر حجم هوا و در نتیجه به وجود آمدن اختلاف فشار می‌شود. این اختلاف فشار در هوا باعث می‌شود جریان‌های هوایی و باد به وجود بیاید. جریان در هوا انتقال انرژی را به دنبال دارد. به انرژی انتقال یافته در جریان‌های هوایی، انرژی بادی گفته می‌شود.

در زمان گذشته دریانوردان از انرژی بادی برای به حرکت در آوردن کشتی‌ها و قایق‌های بادبانی خود استفاده می‌کردند. برخی دیگر از این انرژی، در مزارع برای به حرکت در آوردن آسیاب‌های بادی برای آسیاب کردن غلات از انرژی بادی بهره‌ می‌گرفتند. با پیشرفت علم در جهان، کاربردهای قدیم انرژی بادی کم‌رنگ‌تر شده است و انرژی مورد نیاز کشتی‌ها و آسیاب‌ها از برق تأمین می‌شود. امروزه از انرژی بادی برای به چرخش درآوردن توربین‌های بادی استفاده و به وسیله آنها برق تولید می‌شود.

منبع باد از جمله منابع تجدیدپذیر می‌باشد. این منبع برای محیط زیست آلودگی تولید نمی‌کند و رایگان است. اگرچه برخی استفاده از توربین باد را موجب آلودگی صوتی و مزاحمت برای پرندگان می‌دانند، اما، این آسیب از آسیب‌های سوخت‌های فسیلی بسیار کمتر است. علاوه بر این، با نصب توربین‌های بادی در مکان درست می‌توان آسیب‌های ناشی از آن را تا حد زیادی کاهش داد. اما باید در نظر داشت، یکی از مشکلات اجتناب‌ناپذیر انرژی بادی تغییر در میزان سرعت وزش باد است.

با وجود تمام این ویژگی‌ها، اکثر کشورهای جهان از جمله ایران به استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند انرژی بادی روی آورده‌اند. به طوری که پیش‌بینی شده با نرخ رشد سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی‌های نو، در سال 2050 میلادی، یک سوم برق مصرفی جهان از انرژی بادی تامین خواهدشد.
منبع: [1]

نویسنده : امیرستار  هنردوست

دیدگاه ها

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

دیدگاه خود را بنویسید