کومین زاد یدک

مقالات

توربین بادی 

یکی از منابع انرژی تجدیدپذیر، منبع باد است. منبع این انرژی رایگان بوده و برای محیط زیست، آلودگی ایجاد نمی‌کند. امروزه به وسیله توربین‌های بادی از انرژی بادی به منظور تولید برق استفاده می‌شود. توربین‌ بادی وسیله‌ای است که انرژی جنبشی باد را ابتدا به انرژی مکانیکی سپس به انرژی الکتریکی (برق) تبدیل می‌کند. توربین‌های بادی توان‌های تولیدی متفاوتی دارند که به طور کلی به سه دسته کوچک (تا ظرفیت 10 کیلووات)، متوسط (ظرفیت بین 10 تا 250 کیلووات) و بزرگ (ظرفیت بالای 250 کیلووات) تقسیم می‌شوند.

از دیگر تفاوت‌های توربین‌های بادی، می‌توان به نوع طراحی شکل ظاهری آنها اشاره نمود. البته برخی از این طراحی‌ها به مرحله تولید انبوه یا حتی ساخت نرسیده‌اند. توربین‌ها از نظر تعداد و جنس پره، محور چرخش توبین و ... نیز با یکدیگر متفاوت هستند.

برای انتخاب توربین­های بادی پارامتر­های مهمی وجود دارند که منشأ این تفاوت، نوع طراحی آن­هاست. یکی از این پارامترها میزان سرعت بادی است که در آن توربین بادی شروع به تولید برق‌کند. از دیگر پارامترها سرعت بادی است که توربین، به اندازی توان نامی خود برق تولید می‌کند. این اطلاعات را سازنده به عنوان اطلاعات فنی بیان و منتشر می‌کند.

 برای مثال نمودار برای یک نمونه توربین بادی یک کیلووات توان خروجی بر حسب سرعت باد به شکل زیر است.

 نمودار توربین بادی

شکل 1: نمودار توان تولیدی بر حسب سرعت باد

با توجه به این که توربین بادی نیازمند شرایط محیطی مناسب میباشد، باید قبل از اقدام برای نصب و راه اندازی توربین بادی، موقعیت و مکان مناسب برای این کار را شناسایی نمود. مکان مناسب برای نصب توربینهای بادی باید دارای میزان باد مناسب باشد تا توربینهای بادی به اندازه توان نامی خود برق تولید کنند. برای انتخاب مناسب مکان برای نصب توربین بادی میتوان با استفاده از سنسورهایی نظیر سنسور باد، سنسور دمای محیط و... اطلاعات آب و هوایی آنجا را در طول مدتی معین بررسی و سپس برای نصب آن اقدام نمود.

برای استفاده از توربین بادی باید از تجهیزاتی استفاده نمود تا آن را به برق قابل مصرف تبدیل کند. به مجموعه این تجهیزات سیستم بادی گفته می­شود. سیستم­های بادی در مقیاس کوچک می­توانند در منازل برای تولید برق خانه استفاده شوند. در مقیاسی بزرگتر می­توان از سیستم بادی به منظور تأمین برق روستاهایی که دسترسی به شبکه برق سراسری ندارند، استفاده شود.

یکی دیگر از موارد کاربرد توربین‌های بادی برای تولید برق در توان‌های بالا، استفاده از آنها در نیروگاه‌ها می‌باشد. در نیروگاه‌ها می‌توان از توربین‌های بادی بزرگ یا تعدادی توربین بادی کوچک استفاده نمود. به مکان‌هایی که در آن تعدادی توربین بادی قرار می‌دهند، مزرعه بادی گفته می‌شود. مزارع بادی می‌توانند روی خشکی یا روی آب باشند؛ به مزارع بادی که روی خشکی ساخته می‌شود مزرعه بادی زمینی و به مزارعی که روی آب ساخته می‌شود مزرعه بادی دریایی گفته می‌شود.

امروزه، با توجه به افزایش استفاده از سوخت­های فسیلی و گرمایش جهانی، اغلب کشورهای دنیا به استفاده از انرژی­های تجدیدپذیر به ویژه انرژی بادی روی آورده­اند. به طور مثال، پیش بینی شده است کشور دانمارک تا سال 2020 میلادی 50 درصد از برق خود را از انرژی بادی تأمین خواهد کرد.1

منبع: [1]

نویسنده : امیرستار  هنردوست 

دیدگاه ها

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

دیدگاه خود را بنویسید