کومین زاد یدک

مقالات

انرژی خورشیدی

یکی از مهم‌ترین تجارت‌ها و سرمایه گذاری‌ها در زمینه استخراج، پالایش و فروش نفت خام و فرآورده‌های آن می‌باشد. این امر بیان‌گر آن است که استفاده از سوخت‌های فسیلی بسیار زیاد است. به علت آلودگی ناشی از این سوخت‌ها و جلوگیری از اتمام منابع آن، اکثر کشورهای دنیا اقدام به جایگزینی آن با منابع پاک، قابل دسترس و تمام نشدنی (تجدیدپذیر) نمودند. یکی از مهم‌ترین این منابع، انرژی خورشیدی است.

منشأ انرژی خورشیدی، همجوشی هسته‌ای در خورشید می‌باشد که انرژی بسیار زیادی آزاد می‌کند. این انرژی در فضا به صورت امواج الکترومغناطیس پخش می‌شود و مقداری از آن به زمین می‌رسد. در میان تمام طول موج‌های الکترومغناطیسی که خورشید تولید می‌کند، طول موج‌های طیف فروسرخ تا فرابنفش بیشترین شدت تابشی را دارند. نور مرئی و امواج فروسرخ از لایه اوزون عبور پیدا می‌کند. اما، امواج فرابنفش هنگام عبور از آن باعث شکسته شدن پیوند‌های اوزون شده و توسط این لایه جذب می‌شود. هنگام تشکیل دوباره پیوندهای اوزون، امواج فروسرخ تولید و به سطح زمین فرستاده می‌شود. به این ترتیب بخش زیادی از انرژی خورشیدی در غالب نور مرئی و امواج فروسرخ به سطح زمین می‌رسد.

نور مرئی جنبه روشنایی و امواج فروسرخ جنبه گرمایشی دارند. بنابراین، در دسته بندی ساده، انرژی خورشیدی عمدتا به دو شکل انرژی نورانی و انرژی گرمایی می‌باشد. کاربردهای انرژی خورشیدی نیز بر اساس این دو نوع انرژی می‌باشد. سیستم‌هایی نظیر آبگرمکن خورشیدی، دیش‌های استیرلینگ، کوره‌های خورشیدی، اجاق خورشیدی و .... از جنبه گرمایی انرژی خورشیدی استفاده می‌کنند و سیستم‌های فتوولتاییک از جنبه نورانی آن بهره می‌گیرند.

از جمله مزیت‌های آن می‌توان به رایگان بودن این منبع اشاه نمود. این منبع هنگام تولید انرژی برای محیط زیست آلودگی نمی‌کند و به راحتی قابل درسترسی می‌باشد. اما از معایب آن می‌توان به وجود شب و روز‌های ابری اشاره نمود. با این وجود، در ایران به طور میانگین حدود 300 روز آفتابی در سال وجود دارد که این آمار بیانگر پتانسیل بالای ایران در زمینه انرژی خورشیدی می‌باشد.

نمودار زیر1نمودار انرژی خورشیدی تابیده در یک متر مربع در طول یکسال به طور میانگین در سال‌های 1999 تا 2011 میلادی می‌باشد.

 

iran irradiation


منبع:[1]

نویسنده: امیرستار هنردوست

 

دیدگاه ها

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

دیدگاه خود را بنویسید