کومین زاد یدک

مقالات


علل نشتی روغن از توربوشارژر مولد های دیزلی

 یکی از مشکلات رایج توربوشارژرها ، نشتی روغن از توربوشارژر می باشد .اغلب تصور می شود که علت اصلی این مشکل از خود توربوشارژر می باشد که همین موضوع باعث انجام اقدامات بیهوده جهت رفع عیب موجود می شود .

 اگر مطلع باشیم که بسیاری از نشتی های روغن به دلیل مشکلات توربوشارژر نیست .مقدار زیادی از هزینه های مربوط یه تعمیرات غیر ضروری و خوابیدن مولد نیز ذخیره می گردد. 

در اغلب موارد مشکل نشتی روغن مربوط به خود توربوشارژ نمی باشد بلکه مربوط به نصب نادرست توربوشارژر یا نگهداری نامناسب از موتور می باشد.


    جهت درک کامل علل نشتی روغن توربوشارژر ، موارد زیر بررسی میگردد :

 • تجمع روغن در توربوشارژر

 • خرابی seal توربوشارژر

 • نشتی از خروجی کمپرسور

 • نشتی از خروجی توربین

 • Breather موتور 

    تجمع روغن در توربوشارژر

 روغن موتور از خطوط روغن کاری ، وارد محفظه یاتاقان های توربوشارژر می شود . این روغن سطح شفت توربوشارژر و یاتاقان های آن را روغن کاری کرده و توسط نیروی جاذبه و یا پمپ از خطوط تخلیه روغن ، به کارتر موتور برگردانده می شود . هر چیزی که مانع تخلیه روغن شود ، باعث تجمع روغن تا seal توربوشارژر می شود که این موضوع باعث نفوذ روغن از seal توربوشارژر و نشت آن به مسیر هوای سیستم می شود .

  خرابی seal توربوشارژر 

هدف اصلی seal در هر دو سمت توربین و کومپرسور جلوگیری از نفوذ گاز های تحت فشار به محفظه یاتاقان و میل لنگ موتور می باشد . هدف دوم seal ها جلوگیری از نشتی روغن می باشد.

   وجود روغن در خروجی کمپرسور 

گرفتگی فیلتر هوا باعث ایجاد وکیوم در ورودی کمپرسور می گردد . اگر چنین شرایطی ادامه داشته باشد باعث جلوگیری از تخلیه روغن از محفظه یاتاقان و ورود آن به محفظه کمپرسور می گردد . 

  وجود روغن در خروجی توربین

 از اصلی ترین علت نشتی روغن توربوشارژر نیز مربوط به وجود مشکلات در خروجی کمپرسور (اگزوز) می باشد وجود اشکال و گرفتگی در سیستم تخلیه روغن باعث ایجاد نشتی در توربوشارژر می گردد . در صورت عدم تخلیه مناسب روغن از مسیر drain توربوشارژر ، سطح روغن در محفظه یاتاقان توربوشارژر تا سطح seal بالا می آید و باعث نشتی روغن و ورود آن به مسیر هوای موتور می گردد . لذا از باز بودن مسیر drain توربوشارژر بای اطمینان حاصل شود . 

 

  breather موتور

نشتی روغن در توربوشارژر میتواند نتیجه وجود مشکل در سیستم vent موتور باشد. گاهی اوقات مسیر Breather موتور مسدود میشود که این شرایط باعث ایجاد back pressure بر روی موتور میشود که مانع تخلیه روغن از مسیرهای Drain می شود.این امر موجب بازگشت روغن به محفظه یاتاقان ها و نشتی از seal توربوشارژر خواهد شد. موتوری که به تازگی توربوشارژر آن overhauled شده باشد ممکن است مدت زمان کوتاهی از آن دود خارج شود.تا زمانیکه seal و محفظه توربوشارژر به طور کامل روغنکاری شود.  


              

 

نویسنده: اتاق فنی شرکت کومین زاد یدک


 

دیدگاه ها

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

دیدگاه خود را بنویسید