کومین زاد یدک

مقالات

چگونه طول عمر دیزل ژنراتور خود را افزایش دهیم؟

موضوع : بازدید از مولد با نگاه کارشناسی

  در حین کار کرد دیزل ژنراتور ، می توان به علائمی اشاره کرد که نشان دهنده ی شرایط غیر ایمن و یا حتی خطرناک می باشد. که اپراتوربا علم به این اطلاعات و انجام بازدیدهای منظم از رخداد اتفاقات ناگوار و یاعدم آماده بکار بودن مولد جلوگیری می کند.
اگزوز (exhaust)
بازدید ازکل سیستم اگزوز که شامل منیفلد،توربوشارژر و لوله های مربوط به مجرای خروجی می شود.چک کردن محل اتصالات ،جوش،واشرها و محل هایی که به هم متصل شده اند فاقد نشتی باشد.و در صورت مشاهده نشتی سریعا برطرف شود .همچنین مطمئن شوید که لوله اگزوز محیط مجاور خودش را بیش از اندازه گرم نمی کند.
 سیستم سوخت رسانی(fuel system)
 در حین عملکرد دیزل ، بازرسی از لاین انتقال سوخت ، لاین برگشت وفیلترها.انجام شود.با بازدیدهای منظم ازخطوط انتقال سوخت ازعدم شکستگی احتمالی آن مطمئن شویم و فاقد اصطکاک با هر جسم دیگری باشند. سیستم برق رسانی:DC electrical system چک کردن سر باتری که فاقد سولفاته و محکم باشد.(اتصال غیر استاندارد مانع از استارت مناسب می شود)
 موتور(engine)
بررسی سطح و دمای آب رادیاتوربه همراه چک کردن وضعیت روغن و فشار آن به صورت روزانه.
اکثر مشکلات موتور با یک آلارم مشخص می شود.با دقت به موتور در هنگام کارکرد توجه کنید و به صداهای آن گوش دهید.که اگر تغییری در ظاهر آن مشاهده شد نشان می دهد به سرویس یا تعمیر نیازمند است.
گوش به زنگ عملکرد اشتباه ،لرزش،دود بیشتر از اندازه، کم شدن توان یا زیاد شدن مقدار روغن داخل کارتر ، مصرف سوخت و همچنین صدای غیرمتعارف از موتور باشید.
همانطور که در قسمت اول گفته شد،سطح روغن هنگامیکه موتور خاموش است در فواصل زمانی معین بررسی شود.
برای صحت این مطلب در قسمت اطلاعات روغن موتور می توانید بببینید :" موتور را خاموش کنید و حدود 10 دقیقه صبر کنید تا اجازه داده شود به روغنی که در قسمت بالای موتور است به (crank case) یا محل میل لنگ برگردد.همیشه سطح روغن را نزدیک قسمت full نگه دارید.
• سعی شود از روغنی که دارای استانداردهای کمپانی است استفاده شود که دارای ویسکوزیته مناسب است.
• روغن ها و فیلترها را طبق دستور کمپانی تعویض کنید.( هر 250 ساعت کارکرد یا هر 6 ماه )
• قبل از تعویض فیلتر و روغن حتما دستورالعمل کمپانی را مطالعه کرده و طبق آن عمل کنید.
روغن و فیلترها باید طوری دفع شود که از آسیب زدن به محیط زیست جلوگیری شود. در ذیل مواردی که برای همواره ایمن بودن وعملکرد بهترمولد می بایست به طور مستمر مورد بازدید و بازرسی قرارگیرند ، بیان شده است
 
                                                                                                                           

                                                   

 

 نویسنده: جناب آقای مهندس فرزانه

دیدگاه ها

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

دیدگاه خود را بنویسید